Kremacja ciała a chrześcijaństwo
- Szczegóły
Według danych historycznych, spopielenie zwłok było praktykowane już 8000 lat p.n.e. Obecnie rozpowszechnienie tej formy pochówku różni się w zależności od kraju oraz wyznania i okazuje się, że w Polsce staje się coraz częstsze.
Wiele wątpliwości jest jednak związanych z tym, jaki jest stosunek chrześcijaństwa, a konkretnie katolicyzmu do pośmiertnego ciałopalenia. Jak wygląda to w praktyce?
Kremacja nie jest zakazana
Zgodnie z dokumentem, a raczej instrukcją „Ad resurgendum cum Christo” dotyczącą pochówku ciał, kremacja nie jest sprzeczna z wiarą chrześcijańską. Warunkiem jest jednak to, aby wybór kremacji zwłok nie był podyktowany odrzuceniem dogmatów czy wiary w zmartwychwstanie ciała. Ta ostatnia jest bowiem nierozerwalna dla chrześcijan. Nie może odbywać się również w duchu panteistycznym i naturalistycznym, jako wiara w ostateczne unicestwienie.
Jeśli więc wskazują na to względy natury higienicznej, ekologicznej albo społecznej i ciałopalenie nie jest niezgodne z wolą zmarłego, Kościół nie zakazuje takiej praktyki. Również zgodnie z najnowszą doktryną Kościoła, kremacja nie jest sprzeczna z chrześcijaństwem. W związku z czym nie można odmówić sakramentu oraz pogrzebu skremowanemu zmarłemu.
Pochówek w miejscu świętym
Wspomniany dokument podkreśla jednak wagę tego, aby urna z prochami spoczęła w „miejscu świętym” takim jak cmentarz lub innym, wyznaczonym przez władze kościelne. Ma to na celu uniknięcie zapomnienia czy wyrażenia braku szacunku. Chodzi również o zachowanie zasad tradycji związanych z pochówkiem.
Poniekąd zasady te podtrzymuje również polskie prawo. Wskazuje ono m.in., że urny z prochami nie można umieszczać w miejscu innym, aniżeli cmentarz lub grób urnowy. Dodatkowo zakazane jest rozsypywanie prochów, czy to w morzu, czy innym miejscu wskazanym przez zmarłego.
Jak więc widać kremacja ciała nie jest sprzeczna z chrześcijaństwem, o zostanie przeprowadzana z szacunkiem oraz zgodnie z wiarą w zmartwychwstanie ciała ludzkiego, nierozłączną dla chrześcijaństwa.